2015. június 26., péntek

Esküvői helyszín választás? Ne feledkezzetek meg a „vendégaltatásról” sem!

Ha egészen röviden szeretném összefoglalni, milyen az ideális terep az esküvőtökre, azt mondanám, olyan, amilyet megálmodtatok és ahol a meghívott vendéglétszám is kényelmesen elfér.

Jó, jó, ennél nyilván jóval összetettebb a kérdés. A tervezésnél először azt számoljátok össze, hány meghívott vendégetek lesz, abból nyugodt szívvel vegyetek le 15-20%-ot, és ezzel a számmal a gondolataitokban kezdjetek nézelődni. Természetes, hogy minél hosszabb a meghívottak listája, annál inkább csökken majd az esküvői helyszínek lehetőségének tárháza. Kisebb létszámú esküvők (50-70 fő) vendégeire jóval könnyebb helyszínt „szabni”, mint például egy 140-170 fősre.

A vendégek számán túl azt is tudnotok kell, hányan utaznak messziről és tartanak igényt szállásra? És ez a szállás projekt több új kérdést is felvet.



Ha a vendégek többsége otthon van és „csak” 10-25 embernek szükséges szállás, akkor is el kell dönteni, hogy családtagoknál, barátoknál szállásoljátok el őket (ez sok kényelmetlenséget okozhat, ám kétségtelenül költséghatékony) vagy panzióban/hotelben/szállodában foglaltok szobákat. Az megint csak a pártól függ, hogy ebben az esetben a szállás költségét Ti álljátok, vagy a mindenki a sajátját fizeti. Ezen a ponton szeretném megjegyezni, hogy vannak olyan önjáró vendégek is, akik maguk szervezik meg a szállásukat, hiszen megpróbálják összekötni a kellemest a hasznossal, így a hétvégét megtoldják majd egy kis városnézéssel, kirándulással.

Ma már egyre többen választanak hotelt, kastélyt vagy kúriát életük egyik legszebb napjára, aminek szintén megvannak az előnyei. A legtöbb ilyen helyszínen már kérhető a kihelyezett polgári szertartás, vagy ha arra már korábban sort kerítettetek, akkor egy megerősítő esküvő (ezt nem anyakönyvvezető, hanem szertartásvezető celebrálja), illetve – bár egyházfüggő – de akár az egyházi szertartás is kérhető az esküvő helyszínére.



A szállodák, kastélyok, kúriák további előnye, hogy a vendégek elhelyezése jelentősen könnyebbé válik. Igen ám, de ha az összes vagy szükséges számú szobát lefoglaljátok, annak horror költsége lesz! Az egyik legjobb barátom és most már a felesége Debrecen és Köln között Öttevény mellett döntött, így nem volt kérdés, hogy mindenki utazik és persze mindenki ott alszik, ám mindent ők fizettek. Ezzel nagyon nem tudtam azonosulni, hiszen ha meghívást kapok egy esküvőre, el tudom dönteni, hogy az úti- és szállásköltséggel, valamint a nászajándékkal együtt nekem ez belefér-e vagy sem? A barátom nálam csupán azt érte el, hogy megnéztem, mennyibe került egy szoba és azt még rádobtam a nászajándékra, ettől legalább egy picit jobban éreztem magam.

Szerintem az a fair, ha tudjuk, mennyi a szállás költsége, azt átutaljuk/kifizetjük a szervezőnek/párnak – persze nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez csupán az én véleményem.


2015. június 23., kedd

Megelőzheti az egyházi esküvő a polgárit?

A nagy nap tervezésénél – különösen, ha nem csak polgári esküvőt terveztek – mindenképpen vegyétek figyelembe, hogy a szertartások milyen sorrendben következhetnek.

Ha csak polgári szertartást szeretnétek, akkor igazán könnyű a helyzet, hiszen házasságkötő teremben is örök hűséget fogadhattok egymásnak, illetve az egyre népszerűbb helyszíni ceremóniát is kérhetitek – utóbbi inkább vendégbarát, hiszen egy helyszínen valósul meg minden.

Azok a párok, akik egyházi esküvőt is szeretnének, számoljanak azzal, hogy a különböző vallásoknak milyen előírásai vannak.


Református és evangélikus szertartásokat minden esetben meg kell előznie a polgárinak, hiszen a lelkészek a már megkötött házasságokat áldják meg.

Katolikus esküvőt viszont tarthattok a polgári szertartás előtt is, mivel a katolikus egyház külön szentségként kezeli a házasságkötést és az egyházi anyakönyvben tartják nyilván – bár ez esetben is szükség lesz a polgárira, hiszen jogszerűen, a törvények értelmében csak így válhattok házastársakká.



És hogy mindenre van megoldás, azt öcsémék példája is jól mutatja, aki menyasszonyával a református templomi szertartáson mondja majd ki a boldogító igent. Ők úgy oldják meg, hogy az esküvő hetében egy szép hétköznap délután bemennek a Városházára, ahol a nem több, mint 20 perces szertartás keretében jogilag házastársakká válnak, majd szombaton kerül sor a templomi esküvőre, a vacsora helyszínén pedig egy úgynevezett megerősítő esküvő, ahol a szertartást tulajdonképpen akárki vezetheti – igaz, nem árt, ha az illetőnek van már ilyen irányú tapasztalata.